ZC-Q55
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Current Rating | 10 A |
| Depth | 21.7 mm |
| Differential Travel | 203.2 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 480 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Position | 38.2016 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 2.9972 mm |
| Pretravel | 1.524 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | No |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT, SPST |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 68
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $43.86 | |
| 10 - 49 | $41.06 | |
| 50 - 99 | $40.127 | |
| 100 - 499 | $39.661 | |
| 500 - 999 | $39.381 | |
| 1,000 - 1,999 | $38.821 | |
| 2,000 - 3,999 | $38.448 | |
| 4,000 - | $38.373 | |



