Z-15GW4-B
OMRON

Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 17.45 mm |
| Differential Travel | 1.27 mm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Housing Material | Resin |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Operating Force | 270 mN |
| Operating Position | 18.9992 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 5.5626 mm |
| Pretravel | 10.0076 mm |
| Ratings | IP00 |
| REACH SVHC | No |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 58 g |
| Width | 29.4 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $23.263 | |
| 10 - 49 | $19.53 | |
| 50 - 99 | $18.783 | |
| 100 - 499 | $18.224 | |
| 500 - 999 | $17.85 | |
| 1,000 - 1,999 | $17.776 | |
| 2,000 - 3,999 | $17.72 | |
| 4,000 - | $17.692 | |




