Z-15GQ22A55-B5V
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Material | Silver |
| Depth | 17.45 mm |
| Differential Travel | 50.8 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -15 °C |
| Mount | Panel, Screw |
| Operating Force | 5.3 N |
| Operating Position | 33.3502 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 3.5814 mm |
| Pretravel | 1.8034 mm |
| Ratings | IP62 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 58 g |
| Width | 35.5 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $50.173 | |
| 10 - 49 | $47.373 | |
| 50 - 99 | $46.44 | |
| 100 - 499 | $45.974 | |
| 500 - 999 | $45.694 | |
| 1,000 - 1,999 | $45.134 | |
| 2,000 - 3,999 | $44.761 | |
| 4,000 - | $44.686 | |



