XJ8C-1211
OMRON

Product Specifications
| Contact Material | Brass |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Current Rating | 2 A |
| Depth | 5 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyphenylene |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Contacts | 12 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 2.54 mm |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 300 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 4
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $7.462 | |
| 30 - 149 | $6.715 | |
| 150 - 299 | $6.155 | |
| 300 - 1,499 | $5.782 | |
| 1,500 - 2,999 | $5.708 | |
| 3,000 - 5,999 | $5.652 | |
| 6,000 - 11,999 | $5.633 | |
| 12,000 - | $5.624 | |




