WLD3
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Current Rating | 6 A |
| Differential Travel | 1.016 mm |
| Electrical Life | 750 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Mechanical Life | 15 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount |
| Operating Position | 44.5008 mm |
| Overtravel | 4.0132 mm |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 1.7018 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 19
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $97.832 | |
| 10 - 49 | $95.033 | |
| 50 - 99 | $94.10 | |
| 100 - 499 | $93.633 | |
| 500 - 999 | $93.353 | |
| 1,000 - 1,999 | $93.033 | |
| 2,000 - 3,999 | $92.793 | |
| 4,000 - | $92.607 | |



