VX-5-1C22
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 10.3 mm |
| Differential Travel | 304.8 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 250 mN |
| Operating Position | 14.7066 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.016 mm |
| Pretravel | 1.1938 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 6.2 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 8
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 39 | $5.80 | |
| 40 - 199 | $5.52 | |
| 200 - 399 | $4.96 | |
| 400 - 1,999 | $4.587 | |
| 2,000 - 3,999 | $4.54 | |
| 4,000 - 7,999 | $4.512 | |
| 8,000 - 15,999 | $4.456 | |
| 16,000 - | $4.428 | |



