V-215-1C6
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 14 A |
| Differential Travel | 635 µm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Operating Force | 4.71 N |
| Operating Position | 20.701 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 762 µm |
| Pretravel | 1.6002 mm |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 70
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $7.462 | |
| 30 - 149 | $6.715 | |
| 150 - 299 | $6.155 | |
| 300 - 1,499 | $5.782 | |
| 1,500 - 2,999 | $5.708 | |
| 3,000 - 5,999 | $5.652 | |
| 6,000 - 11,999 | $5.633 | |
| 12,000 - | $5.624 | |



