V-165-1A5
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Polyacetal, Resin, Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10 A |
| Depth | 10.3 mm |
| Differential Travel | 635 µm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 2.35 N |
| Operating Position | 20.701 mm |
| Overtravel | 762 µm |
| Pretravel | 1.6002 mm |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $20.092 | |
| 10 - 49 | $16.359 | |
| 50 - 99 | $15.613 | |
| 100 - 499 | $15.053 | |
| 500 - 999 | $14.679 | |
| 1,000 - 1,999 | $14.605 | |
| 2,000 - 3,999 | $14.549 | |
| 4,000 - | $14.521 | |



