V-155-1A5-T
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Polyacetar, Resin, Stainless Steel |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10 A |
| Depth | 10.3 mm |
| Differential Travel | 635 µm |
| Electrical Life | 20 kcycles |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 2.35 N |
| Operating Position | 20.701 mm |
| Overtravel | 762 µm |
| Pretravel | 1.6002 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 77
MOQ:2
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2 - 19 | $10.26 | |
| 20 - 99 | $8.581 | |
| 100 - 199 | $8.021 | |
| 200 - 999 | $7.741 | |
| 1,000 - 1,999 | $7.647 | |
| 2,000 - 3,999 | $7.573 | |
| 4,000 - 7,999 | $7.517 | |
| 8,000 - | $7.489 | |



