V-152-1C25
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 10 A |
| Differential Travel | 1.524 mm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Housing Material | Thermoset |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 50 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 1.23 N |
| Operating Position | 15.24 mm |
| Overtravel | 1.5748 mm |
| Pretravel | 3.9878 mm |
| Ratings | IP40 |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $6.698 | |
| 30 - 149 | $5.952 | |
| 150 - 299 | $5.392 | |
| 300 - 1,499 | $5.018 | |
| 1,500 - 2,999 | $4.944 | |
| 3,000 - 5,999 | $4.888 | |
| 6,000 - 11,999 | $4.869 | |
| 12,000 - | $4.86 | |



