TP70-1A1
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Current Rating | 2.5 A |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | Dust Tight, IP65, Water Resistant |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPST, SPST |
| Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Voltage Rating (DC) | 125 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 23
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $257.881 | |
| 10 - 49 | $255.082 | |
| 50 - 99 | $254.149 | |
| 100 - 499 | $253.682 | |
| 500 - 999 | $253.402 | |
| 1,000 - 1,999 | $253.082 | |
| 2,000 - 3,999 | $252.656 | |
| 4,000 - | $252.395 | |



