SS-5GL-F
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Case/Package | 125 |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 6.4 mm |
| Differential Travel | 787.4 µm |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 14 V |
| Mechanical Life | 30 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw , Solder |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 160 mN |
| Operating Position | 8.763 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.1938 mm |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | No |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Viewing Angle | 30 ° |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Wavelength | 630 nm |
| Weight | 1.000001 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 40
MOQ:5
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 5 - 49 | $4.31 | |
| 50 - 249 | $3.75 | |
| 250 - 499 | $3.376 | |
| 500 - 2,499 | $3.302 | |
| 2,500 - 4,999 | $3.246 | |
| 5,000 - 9,999 | $3.218 | |
| 10,000 - 19,999 | $3.212 | |
| 20,000 - | $3.208 | |



