SS-5GL13-F
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Approvals | CSA, TUV, UL, VDE |
| Case/Package | 125 |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 6.4 mm |
| Differential Travel | 787.4 µm |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Cycles) | 200 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 14 V |
| Mechanical Life | 30 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw , Solder |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 160 mN |
| Operating Position | 10.668 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.1938 mm |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|85 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 10
MOQ:8
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 8 - 79 | $2.694 | |
| 80 - 399 | $2.554 | |
| 400 - 799 | $2.181 | |
| 800 - 3,999 | $2.106 | |
| 4,000 - 7,999 | $2.064 | |
| 8,000 - 15,999 | $2.05 | |
| 16,000 - 31,999 | $2.022 | |
| 32,000 - | $2.013 | |



