SS-5GL111
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Length | 22.606 mm |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Current Rating | 5 A |
| Differential Travel | 1.1938 mm |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Height | 10.2 mm |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Introduction Date | 2012-07-23 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Mechanical Life | 30 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount, Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 390 mN |
| Operating Position | 8.763 mm |
| Overtravel | 1.1938 mm |
| Pretravel | 8 mm |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Yes |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Sealable | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 56
MOQ:6
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 6 - 59 | $3.468 | |
| 60 - 299 | $3.095 | |
| 300 - 599 | $2.721 | |
| 600 - 2,999 | $2.647 | |
| 3,000 - 5,999 | $2.628 | |
| 6,000 - 11,999 | $2.591 | |
| 12,000 - 23,999 | $2.563 | |
| 24,000 - | $2.553 | |



