SS-5-F
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | 125 |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 6.4 mm |
| Differential Travel | 101.6 µm |
| Electrical Life | 200 kcycles |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 14 V |
| Mechanical Life | 30 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw , Solder |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 490 mN |
| Operating Position | 8.382 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 508 µm |
| Pretravel | 508 µm |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 1.6 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 135
MOQ:6
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 6 - 59 | $3.564 | |
| 60 - 299 | $3.19 | |
| 300 - 599 | $2.817 | |
| 600 - 2,999 | $2.742 | |
| 3,000 - 5,999 | $2.724 | |
| 6,000 - 11,999 | $2.686 | |
| 12,000 - 23,999 | $2.658 | |
| 24,000 - | $2.649 | |



