S8FS-G05024C
OMRON

Documents
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8FS-G (50W) |
| Type | With cover |
| Voltage - Input | 85 ~ 264VAC |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 2.2A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 50W |
| Efficiency | 89% |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 70°C(with derating) |
| Applications | ITE (commercial) |
| Mounting Type | Chassis mount |
| Size / Dimension | 3.90"L x 3.82"W x 1.42"H(99.0mm x 97.0mm x 36.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UL |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 10
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $123.538 | |
| 10 - 49 | $120.738 | |
| 50 - 99 | $119.805 | |
| 100 - 499 | $119.339 | |
| 500 - 999 | $119.059 | |
| 1,000 - 1,999 | $118.739 | |
| 2,000 - 3,999 | $118.499 | |
| 4,000 - | $118.312 | |




