S8FS-G03015C
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Power modules/Built-in boards AC/DC converters |
| Manufacturer | OMRON |
| Series | S8FS-G (30W) |
| Type | With cover |
| Voltage - Input | 85 ~ 264VAC, 120 ~ 370VDC |
| Voltage - Output 1 | 15V |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Current - Output 1 | 2.4A |
| Number of Outputs | 100% |
| Power (Watts) | 36W |
| Efficiency | 88% |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 70°C(with derating) |
| Applications | Industrial, ITE (commercial) |
| Mounting Type | Chassis mount |
| Size / Dimension | 3.90"L x 3.23"W x 1.38"H(99.0mm x 82.0mm x 35.0mm) |
| Approval Agency | CE, cURus, TUV, UL |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $107.086 | |
| 10 - 49 | $104.286 | |
| 50 - 99 | $103.353 | |
| 100 - 499 | $102.887 | |
| 500 - 999 | $102.607 | |
| 1,000 - 1,999 | $102.287 | |
| 2,000 - 3,999 | $102.047 | |
| 4,000 - | $101.86 | |



