HL-5300G
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -5 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw |
| Operating Force | 1.47 N |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 29.972 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP65, Water Resistant |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 8
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $71.168 | |
| 10 - 49 | $68.369 | |
| 50 - 99 | $67.436 | |
| 100 - 499 | $66.969 | |
| 500 - 999 | $66.689 | |
| 1,000 - 1,999 | $66.129 | |
| 2,000 - 3,999 | $65.849 | |
| 4,000 - | $65.756 | |



