GLS-1
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Magnet |
| Height | 14 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 60 °C |
| Max Supply Voltage (DC) | 100 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| REACH SVHC | Unknown |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Sensing Method | Magnetic |
| Shape | Rectangular |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPST |
| Type | Reed Switch |
| Width | 14 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 223
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $24.873 | |
| 10 - 49 | $21.14 | |
| 50 - 99 | $20.394 | |
| 100 - 499 | $19.834 | |
| 500 - 999 | $19.461 | |
| 1,000 - 1,999 | $19.386 | |
| 2,000 - 3,999 | $19.33 | |
| 4,000 - | $19.302 | |



