D4E-1G20N
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Current Rating | 5 A |
| Differential Travel | 304.8 µm |
| Electrical Life | 500 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel |
| Operating Force | 3.92 N |
| Operating Position | 23.0886 mm |
| Overtravel | 4.0132 mm |
| Packaging | Bulk |
| Pretravel | 2.032 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 47
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $48.642 | |
| 10 - 49 | $45.843 | |
| 50 - 99 | $44.91 | |
| 100 - 499 | $44.443 | |
| 500 - 999 | $44.163 | |
| 1,000 - 1,999 | $43.603 | |
| 2,000 - 3,999 | $43.23 | |
| 4,000 - | $43.155 | |



