D2MC-5EL
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Ambient Temperature Range High | 80 °C |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Current Rating | 5 A |
| Depth | 18.2 mm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Height | 18.6 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Life (Cycles) | 100 kcycles |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 50 mN |
| Orientation | Straight |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509040, 8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040, 8536509040|8536509040|8536509040|8536509040 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Weight | 10 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 8
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $20.138 | |
| 10 - 49 | $16.405 | |
| 50 - 99 | $15.659 | |
| 100 - 499 | $15.099 | |
| 500 - 999 | $14.726 | |
| 1,000 - 1,999 | $14.651 | |
| 2,000 - 3,999 | $14.595 | |
| 4,000 - | $14.567 | |



