D2HW-C201H
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Case/Package | 125 |
| Contact Current Rating | 2 A |
| Contact Material | Gold, Silver |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 150 mΩ |
| Current Rating | 100 mA |
| Depth | 8.3 mm |
| Differential Travel | 254 µm |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Life (Cycles) | 100 kcycles |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 years ago) |
| Max Current Rating | 2 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 42 V |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Chassis Mount , Panel, Screw , Solder |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 750 mN |
| Operating Position | 6.35 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.397 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | Unknown |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Weight | 700.006425 mg |
| Width | 5.3 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 346
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $7.127 | |
| 30 - 149 | $6.381 | |
| 150 - 299 | $5.821 | |
| 300 - 1,499 | $5.447 | |
| 1,500 - 2,999 | $5.373 | |
| 3,000 - 5,999 | $5.317 | |
| 6,000 - 11,999 | $5.298 | |
| 12,000 - | $5.289 | |



