D2FW-G273M
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Current Rating | 1 A |
| Contact Material | Silver |
| Current Rating | 1 A |
| Differential Travel | 1.016 mm |
| Electrical Life | 30 kcycles |
| Height | 13.5 mm |
| Introduction Date | 2001-05-21 |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 9 months ago) |
| Max Current Rating | 1 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Mechanical Life | 300 kcycles |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Brackets, Chassis Mount, Screw, Surface Mount, Wire |
| Number of Poles | 1 |
| Operating Force | 2.45 N |
| Operating Position | 11.5062 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 1.016 mm |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | Yes |
| Sealable | IP67 |
| Switch Function | Off-Mom |
| Termination | Wire |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 10
MOQ:2
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2 - 19 | $15.139 | |
| 20 - 99 | $14.205 | |
| 100 - 199 | $13.459 | |
| 200 - 999 | $12.899 | |
| 1,000 - 1,999 | $12.619 | |
| 2,000 - 3,999 | $12.526 | |
| 4,000 - 7,999 | $12.451 | |
| 8,000 - | $12.395 | |



