D2F-L2
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Resin, Stainless Steel |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Current Rating | 1 A |
| Depth | 5.8 mm |
| Differential Travel | 508 µm |
| Electrical Life | 30 kcycles |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | PCB , Screw , Through Hole |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 780 mN |
| Operating Position | 13.0048 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 558.8 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Width | 5.8 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 25
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $7.047 | |
| 30 - 149 | $6.301 | |
| 150 - 299 | $5.741 | |
| 300 - 1,499 | $5.368 | |
| 1,500 - 2,999 | $5.293 | |
| 3,000 - 5,999 | $5.237 | |
| 6,000 - 11,999 | $5.218 | |
| 12,000 - | $5.209 | |



