D2D-1100
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Color | Black |
| Contact Current Rating | 16 A |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Current Rating | 16 A |
| Electrical Life | 100 kcycles |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 16 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Mechanical Life | 10 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Panel, Snap-In |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Position | 11.8872 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 2.286 mm |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Quick Connect |
| Throw Configuration | SP, SPDT |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Width | 30 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 6
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $21.955 | |
| 10 - 49 | $18.223 | |
| 50 - 99 | $17.476 | |
| 100 - 499 | $16.916 | |
| 500 - 999 | $16.543 | |
| 1,000 - 1,999 | $16.468 | |
| 2,000 - 3,999 | $16.412 | |
| 4,000 - | $16.384 | |



