B3W-4050
OMRON

RoHS Status:N/A
Packing Type:bulk
CoreStaff Part Number:st61399942
Documents
Product Specifications
| Actuator Length | 3.75 mm |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Contact Current Rating | 50 mA |
| Contact Material | Silver |
| Contact Resistance | 100 mΩ |
| Current Rating | 50 mA |
| Depth | 12 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Illumination Type | Illuminated, Non-Illuminated |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Max Current Rating | 50 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Mechanical Life | 3 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 1.96 N |
| Orientation | Straight |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536509065, 8536509065|8536509065|8536509065|8536509065|8536509065 |
| Switch Function | Off-Mom |
| Switch Travel | 300 µm |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPST |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Weight | 1 g |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 94
MOQ:10
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 10 - 99 | $2.154 | |
| 100 - 499 | $1.781 | |
| 500 - 999 | $1.706 | |
| 1,000 - 4,999 | $1.65 | |
| 5,000 - 9,999 | $1.613 | |
| 10,000 - 19,999 | $1.605 | |
| 20,000 - 39,999 | $1.60 | |
| 40,000 - | $1.595 | |




