A16S-2N-2
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Depth | 15.8 mm |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Current Rating | 5 A |
| Max Operating Temperature | 55 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Number of Poles | 2 |
| Number of Terminals | 6 |
| REACH SVHC | Unknown |
| Termination | Solder |
| Throw Configuration | DPDT |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 13
MOQ:2
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 2 - 19 | $16.391 | |
| 20 - 99 | $15.458 | |
| 100 - 199 | $14.711 | |
| 200 - 999 | $14.151 | |
| 1,000 - 1,999 | $13.871 | |
| 2,000 - 3,999 | $13.778 | |
| 4,000 - 7,999 | $13.703 | |
| 8,000 - | $13.647 | |



