IHLP4040DZER1R0M01
VISHAY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st61375552
Date Code:17
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | VISHAY |
| Series | IHLP-4040DZ-01 |
| Type | Molded |
| Current Rating (Amps) | 17.5A |
| Current - Saturation (Isat) | 36A |
| Inductance | 1 µH |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| DC Resistance (DCR) | 4.1mOhms(Max) |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 4040 |
| Size / Dimension | 0.425"L x 0.400"W(10.80mm x 10.16mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 40
MOQ:34
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 34 - 339 | $2.774 | |
| 340 - 1,699 | $2.721 | |
| 1,700 - 3,399 | $2.665 | |
| 3,400 - 16,999 | $2.637 | |
| 17,000 - 33,999 | $2.627 | |
| 34,000 - 67,999 | $2.62 | |
| 68,000 - 135,999 | $2.612 | |
| 136,000 - | $2.609 | |



