2213627-2
TE CONNECTIVITY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st61375181
Date Code:18
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Cable Length | 304.8 mm |
| Connector System | Wire-to-Component |
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Current Rating | 15 A |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Current Rating | 15 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | PBT |
| Keyed | Yes |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 6 days ago) |
| Make First / Break Last | Yes |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Pins | 7 |
| Number of Positions | 7 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Packaging | Box |
| Plating Thickness | 760 nm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8544420000, 8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|8544420000|85 |
| Sealable | Yes |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating (DC) | 600 V |
| Wire/Cable Gauge | 14 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 100
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $39.549 | |
| 30 - 149 | $39.082 | |
| 150 - 299 | $38.802 | |
| 300 - 1,499 | $38.241 | |
| 1,500 - 2,999 | $37.868 | |
| 3,000 - 5,999 | $37.793 | |
| 6,000 - 11,999 | $37.737 | |
| 12,000 - | $37.685 | |



