1604001-5
TE CONNECTIVITY

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st61375150
Date Code:16
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Approvals | UL |
| Circuit Application | Power |
| Color | Red |
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Contact Material | Copper |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Retention | Without |
| Current Rating | 120 A |
| Depth | 69.6 mm |
| ELV | Compliant |
| Fastening Type | Spring Retention |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height | 69.596 mm |
| Housing Color | Red |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Insulation Diameter | 15 mm |
| Insulation Material | PC |
| Lead Free | Not Applicable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 600 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 1 |
| Number of Positions | 1 |
| Number of Power Positions | 0 |
| Number of Rows | 1 |
| Number of Signal Positions | 0 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| Orientation | Straight |
| Packaging | Box |
| Sealable | No |
| Termination | Crimp |
| Voltage Rating | 24 V |
| Voltage Rating (DC) | 24 V |
| Width | 22.4 mm |
| Wire/Cable Gauge | 2 AWG |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Wire Gauge (Max) | 6 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 2 AWG |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 550
MOQ:14
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 14 - 139 | $6.777 | |
| 140 - 699 | $6.564 | |
| 700 - 1,399 | $6.489 | |
| 1,400 - 6,999 | $6.433 | |
| 7,000 - 13,999 | $6.417 | |
| 14,000 - 27,999 | $6.405 | |
| 28,000 - 55,999 | $6.396 | |
| 56,000 - | $6.388 | |



