ROM-0505S
RECOM
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | RECOM |
| Series | ECONOLINE ROM (1W) |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 78% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C |
| Features | SCP |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.45"L x 0.24"W x 0.30"H(11.5mm x 6.1mm x 7.7mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 210
MOQ:42
SPQ:42
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 42 - 83 | $14.53 | |
| 84 - 125 | $14.058 | |
| 126 - 167 | $13.612 | |
| 168 - 251 | $12.996 | |
| 252 - | $12.463 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |



