IR2110STRPBF
INFINEON
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Gate Drivers |
| Manufacturer | INFINEON |
| Gate Type | IGBT/N-Channel MOSFET |
| Channel Type | Independent |
| Input Type | Non-Inverting |
| Driven Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 20V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 6V/9.5V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 2A/2A |
| Rise / Fall Time (Typ) | 25ns/17ns |
| Number of Drivers | 2 |
| Product Overview | IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 16SOIC |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 150°C(TJ) |
| Applications | Industrial |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 16-SOIC |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,000
MOQ:1,000
SPQ:1,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1,000 - 1,999 | $3.063 | |
| 2,000 - 2,999 | $2.815 | |
| 3,000 - 3,999 | $2.748 | |
| 4,000 - 4,999 | $2.715 | |
| 5,000 - | $2.486 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




