R5F562N8BDFB#V0
RENESAS
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Case/Package | LFQFP |
| China RoHS | Compliant |
| Core Architecture | RX |
| Data Bus Width | 32 b |
| Export Control Classification Number (ECCN) Code | 3A991 |
| Part Family | RX |
| Frequency | 100 MHz |
| Height | 1.7 mm |
| Interface | CAN, I2C, SCI, SPI |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGNS (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Max Frequency | 100 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Memory Size | 512 kB |
| Memory Type | FLASH |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of ADC Channels | 12 |
| Number of Ethernet Channels | 1 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of I/Os | 103 |
| Number of Pins | 144 |
| Number of Programmable I/O | 103 |
| Number of PWM Channels | 36 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 20 |
| Number of USB Channels | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Part Group | RX62N |
| Peripherals | DMA, I2C, LVD, POR, PWM, WDT |
| Pitch | 500 µm |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 96 kB |
| REACH SVHC | No |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 20 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



