USR1H010MDD
NICHICON

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st61256702
Date Code:21
Documents
Product Specifications
| Capacitance | 1 µF |
| Case/Package | Radial |
| Diameter | 4 mm |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Dissipation Factor | 0.1 % |
| Features | General Purpose |
| Height | 7 mm |
| Height - Seated (Max) | 8.001 mm |
| Lead Diameter | 450 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.5 mm |
| Leakage Current | 3 µA |
| Life (Hours) | 2000 hours |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Mount | Through Hole |
| Polarity | Polar |
| Radiation Hardening | No |
| Ripple Current | 10 mA |
| Ripple Current (AC) | 10 mA |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 20 % |
| Voltage | 50 V |
| Voltage Rating | 50 V |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 350
MOQ:300
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 300 - 2,999 | $0.309 | |
| 3,000 - 14,999 | $0.301 | |
| 15,000 - 29,999 | $0.295 | |
| 30,000 - 149,999 | $0.292 | |
| 150,000 - 299,999 | $0.291 | |
| 300,000 - 599,999 | $0.29 | |
| 600,000 - | $0.29 | |
| - | - | |




