WLCA12-2-N
OMRON

Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Contact Resistance | 25 mΩ |
| Current Rating | 6 A |
| Depth | 42 mm |
| Electrical Life | 750 kcycles |
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Max Voltage Rating (AC) | 500 V |
| Max Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Mechanical Life | 15 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Mount | Chassis Mount , Screw |
| Orientation | Right Angle |
| Ratings | Dust Tight, IP67, Waterproof |
| REACH SVHC | Unknown |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | Screw |
| Throw Configuration | DPDT, DPST, SPDT, SPST |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Width | 101.8 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1
MOQ:1
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - 9 | $115.599 | |
| 10 - 49 | $112.799 | |
| 50 - 99 | $111.866 | |
| 100 - 499 | $111.40 | |
| 500 - 999 | $111.12 | |
| 1,000 - 1,999 | $110.80 | |
| 2,000 - 3,999 | $110.56 | |
| 4,000 - | $110.373 | |



