TSR 1-24120
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:stick/tube
CoreStaff Part Number:st60075875
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TSR 1 |
| Type | Linear Regulator Replacement |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 15V |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Current - Output (Max) | 1A |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 95% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | L0.46" x W0.30" x H0.40" (11.7mm x 7.5mm x 10.1mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,169
MOQ:10
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 10 - 99 | $6.879 | |
| 100 - 499 | $6.542 | |
| 500 - 999 | $6.475 | |
| 1,000 - 4,999 | $6.424 | |
| 5,000 - 9,999 | $6.399 | |
| 10,000 - 19,999 | $6.391 | |
| 20,000 - 39,999 | $6.384 | |
| 40,000 - | $6.375 | |




