TMR 3-2411
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st60075853
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TMR 3 |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 600mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 82% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | Remote On/Off, SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.86"L x 0.36"W x 0.44"H(21.8mm x 9.2mm x 11.1mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 886
MOQ:4
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 4 - 39 | $16.776 | |
| 40 - 199 | $16.524 | |
| 200 - 399 | $16.019 | |
| 400 - 1,999 | $15.683 | |
| 2,000 - 3,999 | $15.64 | |
| 4,000 - 7,999 | $15.615 | |
| 8,000 - 15,999 | $15.565 | |
| 16,000 - | $15.539 | |



