TME 2405S
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:stick/tube
CoreStaff Part Number:st60075849
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TME |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 26.4V |
| Voltage - Input (Min) | 21.6V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 70% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.45"L x 0.28"W x 0.40"H(11.5mm x 7.1mm x 10.2mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 88
MOQ:11
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 11 - 109 | $6.041 | |
| 110 - 549 | $5.75 | |
| 550 - 1,099 | $5.683 | |
| 1,100 - 5,499 | $5.632 | |
| 5,500 - 10,999 | $5.607 | |
| 11,000 - 21,999 | $5.599 | |
| 22,000 - 43,999 | $5.592 | |
| 44,000 - | $5.583 | |




