TMA 0505S
TRACO POWER
This product cannot be sold to customers in Russia/Belarus
RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:stick/tube
CoreStaff Part Number:st60075843
Documents
Product Specifications
| Category | Board Mounted Power Supply DC DC Converters |
| Manufacturer | TRACO POWER |
| Series | TMA |
| Type | Isolated Module |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output 1 | 5V |
| Current - Output (Max) | 200mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 71% |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Features | SCP |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.5mm x 6.1mm x 10.2mm) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 3,417
MOQ:18
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 18 - 179 | $3.637 | |
| 180 - 899 | $3.525 | |
| 900 - 1,799 | $3.458 | |
| 1,800 - 8,999 | $3.407 | |
| 9,000 - 17,999 | $3.385 | |
| 18,000 - 35,999 | $3.374 | |
| 36,000 - 71,999 | $3.367 | |
| 72,000 - | $3.362 | |




