2213730-1
TE CONNECTIVITY
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Plug |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 15 A |
| Diameter | 76 mm |
| Housing Color | Black |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Current Rating | 15 A |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Contacts | 7 |
| Number of Positions | 7 |
| Operating Supply Voltage | 600 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Schedule B | 8536610000, 8536610000|8536610000, 8536610000|8536610000|8536610000, 8536610000|8536610000|8536610000|8536610000 |
| Sealable | Yes |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 2,030
MOQ:9
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 9 - 89 | $7.703 | |
| 90 - 449 | $7.646 | |
| 450 - 899 | $7.31 | |
| 900 - 4,499 | $7.243 | |
| 4,500 - 8,999 | $7.198 | |
| 9,000 - 17,999 | $7.167 | |
| 18,000 - 35,999 | $7.159 | |
| 36,000 - | $7.148 | |



