SBC8-101-242
NEC TOKIN
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Product Specifications
| Category | Inductors/Coils/Chokes Fixed inductors |
| Manufacturer | NEC TOKIN |
| Series | SBC |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Current Rating (Amps) | 2.4A |
| Current - Saturation (Isat) | 3.5A |
| Inductance | 100 µH |
| Inductance Frequency - Test | 10kHz |
| DC Resistance (DCR) | 90mOhms(Max) |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±10% |
| Operating Temperature Range | -20°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Size / Dimension | 0.591"Dia(15.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.748" (19.00mm) |
| Material - Core | Ferrite |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



