FX2C-60S-1.27DSA(71)
HIROSE
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:bulk
CoreStaff Part Number:st60022281
Date Code:2009
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Material | Bronze |
| Contact Pitch | 1.27 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Height | 9.5 mm |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Pitch | 1.27 mm |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Contacts | 60 |
| Number of Positions | 60 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Straight |
| Pitch | 1.27 mm |
| Termination | Through Hole |
| Voltage Rating | 125 V |
| Width | 7 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.




