D2F-01L
OMRON
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Approvals | CSA, UL |
| Contact Current Rating | 100 mA |
| Contact Material | Gold |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Current Rating | 100 mA |
| Depth | 5.8 mm |
| Differential Travel | 508 µm |
| Electrical Life | 30 kcycles |
| Insulation Resistance | 100 MΩ |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Current Rating | 100 mA |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mount | PCB , Screw , Through Hole |
| Number of Poles | 1 |
| Number of Positions | 2 |
| Operating Force | 780 mN |
| Operating Position | 6.8072 mm |
| Orientation | Straight |
| Overtravel | 558.8 µm |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP40 |
| REACH SVHC | No |
| Switch Function | On-Mom |
| Termination | PC Pins |
| Throw Configuration | SPDT |
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Weight | 500.000539 mg |
| Width | 5.8 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



