MAX17601ATA+T
MAXIM

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st51015976
Date Code:22
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Gate Drivers |
| Manufacturer | MAXIM |
| Gate Type | N-Channel MOSFET |
| Channel Type | Independent |
| Input Type | Non-Inverting |
| Driven Configuration | Low Side |
| Voltage - Supply | 4V ~ 14V |
| Logic Voltage - VIL, VIH | 0.8V/2.1V |
| Current - Peak Output (Source, Sink) | 4A/4A |
| Rise / Fall Time (Typ) | 40ns/25ns |
| Number of Drivers | 2 |
| Product Overview | IC GATE DRVR LOW-SIDE 8TDFN |
| Operating Temperature Range | -40°C ~ 150°C(TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Device Package | 8-TDFN(3x3) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 205
MOQ:20
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 20 - 199 | $4.628 | |
| 200 - 999 | $4.535 | |
| 1,000 - 1,999 | $4.46 | |
| 2,000 - 9,999 | $4.404 | |
| 10,000 - 19,999 | $4.376 | |
| 20,000 - 39,999 | $4.367 | |
| 40,000 - 79,999 | $4.359 | |
| 80,000 - | $4.353 | |



