DX10GM-68SE(50)
HIROSE
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Connector Type | Receptacle |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 500 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Female |
| Housing Color | Black |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | EOL (Last Updated: 5 years ago) |
| Mount | Panel, Through Hole |
| Number of Contacts | 68 |
| Number of Positions | 68 |
| Number of Rows | 2 |
| Orientation | Right Angle |
| Packaging | Bulk |
| Pitch | 1.27 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 125 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 1,086
MOQ:1,416
SPQ:1,416



