LA-401AN
ROHM
Documents
Product Specifications
| Case/Package | DIP |
| Color | Red |
| Element Configuration | Common Cathode |
| Forward Current | 50 mA |
| Forward Voltage | 2.05 V |
| Height | 13.0048 mm |
| Illumination Color | Red |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Luminous Intensity | 90 mcd |
| Max Operating Temperature | 75 °C |
| Max Power Dissipation | 65 mW |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Characters | 1 |
| Number of Contacts | 10 |
| Operating Supply Voltage | 2.05 V |
| Packaging | Bulk |
| Test Current | 10 mA |
| Wavelength | 626 nm |
| Width | 9.6012 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 107
MOQ:3
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 3 - 29 | $3.938 | |
| 30 - 149 | $3.192 | |
| 150 - 299 | $2.632 | |
| 300 - 1,499 | $2.259 | |
| 1,500 - 2,999 | $2.185 | |
| 3,000 - 5,999 | $2.129 | |
| 6,000 - 11,999 | $2.11 | |
| 12,000 - | $2.101 | |




