SN74F521N
Texas Instruments
Images are for reference only.
Please see Product Specifications
for details.
Documents
Product Specifications
| Category | Integrated circuits/ICs Comparators |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Type | Identity Comparator |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Output High, Low | 1mA/20mA |
| Output | Active Low |
| Output Function | A=B |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 10ns @ 5V/50pF |
| Number of Bits | 8 |
| Operating Temperature Range | 0°C ~ 70°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Device Package | 20-PDIP |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.



