0218005.MXP
LITTELFUSE

RoHS Status:RoHS
Stock Type:Quality-guaranteed
Packing Type:bulk
CoreStaff Part Number:st50689083
Date Code:17
Documents
Product Specifications
| Approvals | CCC, CE, CSA, K-Mark, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Body Material | Glass |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 5 A |
| Diameter | 5 mm |
| Fuse Current | 5 A |
| Height | 5.3 mm |
| Housing Material | Glass |
| Lead Free | Lead Free |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 years ago) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Mount | Holder , Through Hole |
| Number of Pins | 2 |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No |
| Resistance | 10.4 mΩ |
| Termination | Clip |
| Voltage Rating | 250 V |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Voltage Rating (DC) | 250 V |
| Working Voltage | 250 V |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 945
MOQ:60
SPQ:1
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 60 - 599 | $1.543 | |
| 600 - 2,999 | $1.505 | |
| 3,000 - 5,999 | $1.468 | |
| 6,000 - 29,999 | $1.461 | |
| 30,000 - 59,999 | $1.459 | |
| 60,000 - 119,999 | $1.455 | |
| 120,000 - 239,999 | $1.451 | |
| 240,000 - | $1.449 | |




