GRM1555C1H271JA01D
MURATA
RoHS Status:RoHS
CoreStaff Part Number:st50659601
Date Code:2022
Lifecycle Status:Production (Last Updated: 4 years ago)
Documents
Product Specifications
| Category | Condensers Ceramic Multilayer condensers/capacitors |
| Manufacturer | MURATA |
| Series | GRM |
| Capacitance | 270 pF |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Tolerance | ±5% |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |
| Operating Temperature Range | -55°C ~ 125°C |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Size / Dimension | 0.039"L x 0.020"W(1.00mm x 0.50mm) |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 70,000
MOQ:10,000
SPQ:10,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 10,000 - 19,999 | $0.004 | |
| 20,000 - 29,999 | $0.003 | |
| 30,000 - 39,999 | $0.003 | |
| 40,000 - 59,999 | $0.003 | |
| 60,000 - 139,999 | $0.003 | |
| 140,000 - | $0.003 | |
| - | - | |
| - | - | |




