5-1473574-3
TE CONNECTIVITY
RoHS Status:N/A
Stock Type:Quality-guaranteed
CoreStaff Part Number:st50659034
Date Code:2021
Documents
Product Specifications
| Connector System | Wire-to-Wire |
| Connector Type | Connector, Receptacle, Socket |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Contact Gender | Male |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Retention | Without |
| Current Rating | 3 A |
| ELV | Compliant |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Gender | Receptacle |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Height | 30 mm |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Mating Alignment | With |
| Mating Retention | With |
| Max Operating Temperature | 167 °C |
| Min Operating Temperature | -22 °C |
| Mount | Free Hanging |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 2 |
| PCB Mount Retention | Without |
| Pitch | 2.0066 mm |
| Preloaded | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| Sealable | No |
| Termination | Wire |
| Width | 22.479 mm |
・This information is intended to provide a brief overview of the item.
・For a more comprehensive explanation of this product, please refer to the manufacturer's
official data sheet.
In Stock: 8,000
| Quantity | Unit Price | |
|---|---|---|
| 1 - | $0.00 | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |
| - | - | |




